Wspomnienia z Grecji – EDUKACJA SZKOLNA

Opublikowano

 

Nasze wspomnienia z Grecji – EDUKACJA SZKOLNA, LEPTOKARIA 6 – 17 maja 2024

06.05.2024 poniedziałek

Po trwającej niespełna 30h podróży autokarem dojechaliśmy do miejscowości Leptokaria. Nasz  hotel, Dafni Plus,  przywitał nas ciepłym posiłkiem, miłą obsługą i dobrze zaaranżowanymi pokojami. Po chwili odpoczynku zwiedziliśmy miasteczko, spacerowaliśmy plażą.

07.05.2024 wtorek

Po zjedzeniu pysznego śniadania udaliśmy się na miejscowy targ, gdzie zobaczyliśmy kolorowe owoce i warzywa, tradycyjne słodycze greckie i owoce… morza. Kolejnym punktem było Muzeum Geologiczne, w którym pan Jorgos opowiedział nam o historii Grecji kontynentalnej oraz jej pobliskich wysp. Mogliśmy obejrzeć ciekawe eksponaty, np. drogocenne kamienie. Po obiedzie pojechaliśmy na Olimp, no prawie…. Celem naszym było miasteczko Litochoro oraz wąwóz Enipeas z wanną Afrodyty i wodospadem Zeusa. Mogliśmy zobaczyć w oddali największy szczyt Olimpu – Mitikas.

08.05.2024 środa

Przed obiadem cała grupa udała się na spacer plażą, czasem piaszczystą, czasem kamienistą, wzdłuż lazurowego morza. Po obiedzie pojechaliśmy na plażę do Paralii , gdzie odbyły się międzyszkolne zawody pływackie – wygrała Skowyra! Kolejnym punktem był turniej plażowej piłki siatkowej. Dla chętnych, został zorganizowany dodatkowo, mecz plażowej piłki nożnej, a mniej zainteresowani aktywnością fizyczną – plażowali.

09.05.2024 czwartek

O godzinie dziesiątej wybraliśmy się na sześciokilometrowy spacer wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego. Po pysznym obiedzie zwiedziliśmy średniowieczny zamek krzyżowców w Platamona –  z jego mieszkańcami żółwiami i wężami. Następnym punktem naszej trasy był Stary Pantaleimon,  gdzie mieliśmy okazje spróbować lokalnego miodu, obejrzeć rękodzieło miejscowych artystów, architekturę kamiennych domów  oraz potężny okaz starego platana.

10.05.2024 piątek

Tego dnia, starym tunelem wydrążonym w skale, wzdłuż wybrzeża, udaliśmy się do  miejscowości Platamonas. Tam mieliśmy okazję zobaczyć port, tawerny, tradycyjną zabudowę grecką i … spróbować greckich lodów!

11.05.2024 sobota

Sobota upłynęła nam pod hasłem gry terenowej, w której pan pilot dał nam jedenaście zadań do zrealizowania w Leptokarii, m.in. rzeźba z piasku, filmik z Grekiem/Greczynką śpiewającym po polsku, taniec z Grekiem/Greczynką – filmik, pozdrowienia dla szkoły od Greka/Greczynki, napis ERASMMUS+ zrobiony z piasku lub kamieni na plaży. Wszyscy uporali się z wyzwaniem do kolacji, po której kolejne grupy przedstawiły efekty swojej pracy.

12.05.2024 niedziala

Wczesnym rankiem udaliśmy do portu, z którego jednym z trzech statków kapitana Kostasa, dopłynęliśmy na malowniczą wyspę Skiathos. Tam zwiedziliśmy miasto Skiathos i zjedliśmy obiad po czym popłynęliśmy na złotą plaże, gdzie do powrotu spędziliśmy wesoło czas. Droga powrotna to rejs z nauką tradycyjnych tańców greckich i cudownymi widokami.

13.05.2024 poniedziałek

Poniedziałek to wizyta w Platon Private School w Katerini , gdzie pan dyrektor oprowadził nas po całej placówce (od żłobka, po szkolę średnią) opowiadając jej historię. Uczestniczyliśmy również w lekcji o bogach greckich, pracowaliśmy w grupach rozwiązując zadania związane z mitologią grecką. Po powrocie chętni grali w koszykówkę.

14.05.2024 wtorek

Po porannych zakupach na miejscowym targu, udaliśmy się do feciarni, rodzinnej fabryczki produkującej tradycyjny ser grecki, gdzie zobaczyliśmy kolejne etapy jego powstawania. Następnie nasz pilot zabrał nas do miejsca, gdzie tłoczy się oliwę z oliwek. Fabryka otoczona jest gajami oliwnymi. Po powrocie rozegraliśmy, prawie wyrównane, spotkanie piłki nożnej pomiędzy uczniami z grupy Edukacji Szkolnej oraz VET-u.

15.05.2024 środa

Po śniadaniu cała grupa zajęła miejsca w autokarze. Naszym celem były Meteory – zespół 24 wiszących klasztorów prawosławnych, wpisanych na listę Unesco. Przystanek pierwszy: pracownia pisania ikon Bizantyjskich, a w niej pokaz tworzenia ikon, galeria. Przystanek drugi: Meteory – zwiedzanie Klasztoru Warłama i muzeum. W drodze powrotnej losowanie atrakcyjnych nagród. Do hotelu wróciliśmy późno, ale było warto!

16.05.2024 czwartek

Kolejny dzień zaczął się pochmurnie. Pojechaliśmy do Platon Private School, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach z grafiki 3D oraz automatyki i robotyki. Zadania okazały się ciekawe, a efekty zaskakujące. Na koniec przedstawiliśmy uczniom Platona prezentacje o naszej szkole, mieście i kraju. Wieczorem odbyło się podsumowanie projektu oraz ceremonia zakończenia: uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom zawodów sportowych i gry terenowej.

17.05.2024 piątek

Wczesnym rankiem, tuż po śniadaniu, wyruszyliśmy w powrotną podróż do naszej ukochanej ojczyzny.

POLECAMY!

 

Cele projektu zostały osiągnięte w 100%;  praktyczne wykorzystanie języka angielskiego w komunikacji w  prawdziwych sytuacjach, wzbogacenie słownictwa,  oswojenie się z podróżowaniem, przekraczaniem granic, poznanie innego kraju; jego kultury, zabytków i zwyczajów, nabycie wielu umiejętności społecznych; współżycia w grupie, akceptacji inności.

I najważniejsze – poczucia, że jest się pełnoprawnym członkiem zjednoczonej Europy. Dobre wspomnienia i zabawa były w gratisie!

 

WARTO ZOBACZYĆ !

https://docs.google.com/presentation/d/1pb3oXIKAxoCIDBM2NzGJ1kySZvfVQzvs/edit?usp=sharing&ouid=104189216022579403849&rtpof=true&sd=true

https://www.tiktok.com/@schskowyragrecja.2024?_t=8mOrTCQhTXc&_r=1

https://www.facebook.com/profile.php?id=61559407425267

https://www.instagram.com/erasmusskowyraigsh=a3dzN2Vqd3c0MDFt&utm_source=qr