Erasmus+

Podsumowanie wyjazdu młodzieży do Grecji w ramach programu Erasmus + w dniach 06-17.05.2024r.

Prezentacja – technik usług fryzjerskich

Prezentacja – technik żywienia i usług gastronomicznych

Prezentacja – technik elektronik, technik pojazdów samochodowych

 

 


SKOWYRÓWKA OTWARTA NA ŚWIAT. Realizacja projektu Erasmus + w sektorze Edukacja Szkolna 2023

Paralia Skotinis, Grecja
30.04.2023 – 13.05.2023
Dnia 30 kwietnia 2023 r. o godzinie 6:00 po zapakowaniu naszych wielkich walizek do nowego,  dwupiętrowego i w kolorze złotym autokaru wyruszyliśmy  wraz z naszą pilotką Panią Natalią  do Grecji realizować po raz kolejny projekt edukacyjny. Erasmus+ to unijny program wspierający kształcenie, szkolenie, młodzież i sport w Europie.  Wspiera realizację priorytetów i działań określonych w europejskim obszarze edukacji, Planie działania w dziedzinie edukacji cyfrowej. Głównym celem projektowym było rozwijanie kompetencji kluczowych, językowych i informatycznych.
Droga była długa, musieliśmy pokonać Słowację, Węgry, Serbię oraz Macedonię Północną zanim powitało nas greckie słońce. Mimo czasu jaki spędziliśmy w autokarze  podróżowało nam się świetnie. Hotel, w którym mieszkaliśmy to Sintrivanis Resort Beach, zlokalizowany  4.4 km od Paralia i 2.2 km od Zamku Platamonas, który odwiedziliśmy w ostatnim dniu pobytu, by nacieszyć oczy pięknymi widokami. Szczególnie, naszą uwagę przykuły żółwie żyjące w ruinach zamku. W hotelu  zapewniono nam dostęp do komfortowych pokoi,  słonecznego tarasu, basenu oraz leżaków. Mieliśmy możliwość spróbowania dań kuchni lokalnej, a dla tych bardziej wybrednych pozostawały posiłki kontynentalne. Ważnym elementem naszej lokalizacji był bezpośredni dostęp do morza. Kilku śmiałków pomimo jeszcze niskiej temperatury wody zakosztowało kąpieli  w  Morzu Egejskim.
Zajęcia programowe odbywały się w miejscowej, prywatnej szkole średniej połączonej ze szkołą podstawową. Najpierw my uczestniczyliśmy w lekcjach języka greckiego , gdzie uczyliśmy się m. in. alfabetu greckiego. Kolejne lekcje były z zakresu mitologii greckiej. Tam jeszcze dokładniej poznaliśmy historie bogów greckich.  Nielada gratką były zajęcia z robotyki i to nie tylko panowie byli nimi zainteresowani. Wykładowcy byli świetnie przygotowani i z nutką dowcipu prowadzili zajęcia. Oczywiście, jak w każdej szkole na przerwach rozgrywaliśmy mecze piłki nożnej oraz potrenowaliśmy koszykówkę z naszymi greckimi koleżankami  i kolegami.
Aby odwdzięczyć się za przesympatyczne przyjęcie i pouczające lekcje, opowiedzieliśmy tamtejszej młodzieży o naszym kraju, większych miastach, naszym małym świecie Przysusze i naszej szkole. Byli pod wrażeniem i nawet wiedzieli, gdzie znajduje się Polska na mapie. Nie zabrakło również wzmianki na temat gwiazd polskiego footbolu. Pracowaliśmy  intensywnie i wchłanialiśmy wiedzę z dużym zapałem i zaangażowaniem. Nie było prac domowych – hurra!!!
Za to był czas na zwiedzanie miasta i wtapianie się w tamtejszą atmosferę i kulturę. Urocze miejscowe kawiarnie, sklepiki z pamiątkami, degustacje miejscowych specjałów w  miejscowej feciarni ,  oliwy w oliwiarni. Najbardziej  w naszej pamięci utkwił  rejs statkiem Elisabet Cruises na wyspę Skiathos.  Warto tam się udać się ze względu na znaną z pocztówek plażę Koukounaries oraz kilkadziesiąt innych plaż, na których można wspaniale wypoczywać oraz uprawiać liczne sporty wodne. Oprócz wspaniałego wypoczynku i rozrywki wyspa oferuje wiele zabytków związanych z ciekawą historią. Zwiedziliśmy miasto Skiathos z szeregiem białych domków charakteryzujących się czerwonymi dachami i niebieskimi okiennicami, wspięliśmy się do kościółka Agios Nikolaos z zapierającym dech w piersiach punktem widokowym i spacerowaliśmy po starym porcie rybackim, który obecnie otoczony jest kafejkami i tawernami. Niestety trzeba było wracać, ale ku naszemu zdziwieniu, zaskoczeniu w podróży powrotnej towarzyszyły nam delfiny J. Był to uroczy widok.
Opisując nasz pobyt w Grecji, nie można pominąć klasztorów w chmurach. Meteory to połączenie cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych. Majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne, z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami (monastyrami), wyglądającymi, jakby były zawieszone w chmurach.  Meteory to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Grecji i miejsce, które koniecznie trzeba zwiedzić, będąc w tym kraju. Realizując zadania projektowe m.in. w klasztorach dostąpiliśmy niebywałego zaszczytu i zaproszono grupę naszej młodzieży oraz opiekunów na prywatne kwatery mnichów, byśmy tam mogli spokojnie porozmawiać, zjeść coś słodkiego. Było to niesamowite i zapewne pozostanie w naszej pamięci bardzo długo, gdyż zakonnicy bardzo chronią swoją prywatność.
Realizacja projektu to nie tylko zabawa i zwiedzanie. Uczniowie mieli za zadanie między innymi stworzyć konto na Facebooku, Instagramie i na bieżąco relacjonować nasz pobyt, nagrywać filmiki na Tik Toka.
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Powróciliśmy na ojczyzny łono, gdzie przywitały nas piękne żółto kwitnące pola rzepaku.  Bogaci w nowe doświadczenia różnego typu wracamy do naszej szkolnej codzienności i będziemy z niecierpliwością czekać na kolejną rekrutację do programu, ponieważ  takie wyjazdy są niezastąpioną okazją do poszerzania horyzontów i otwierania się na świat. POLECAMY KAŻDEMU!!!

 

Prezentacja podsumowująca wyjazd:


Podsumowanie wyjazdu młodzieży do Grecji w ramach programu Erasmus + w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe, w dniach 30.04-13.05.2023r.:

Praktyki zawodowe uczniów  Technikum w ZS nr 2 w Przysusze.
W dniach 30 kwietnia – 13 maja 2023r. grupa 24 uczniów technikum w ZS nr 2 w Przysusze pod opieką nauczycieli realizowała praktyki zawodowe w Grecji w ramach programu Erasmus + w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe.
Praktyki zawodowe realizowane były w następujących zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik ekonomista, technik elektronik, technik pojazdów samochodowych. Podczas dwutygodniowych praktyk zorganizowanych w greckich przedsiębiorstwach w miejscowości Larisa w regionie Leptokarya młodzież poznała warunki pracy, narzędzia, zasady ergonomii w przedsiębiorstwach.   Praktyki były okazją do skonfrontowania zarówno umiejętności zawodowych jak i językowych. Poza programem praktyk zawodowych uczniowie realizowali także bogaty program kulturowy, dzięki któremu
mieli możliwość poznania greckiej kultury,  historii, przyrody.
Młodzież zwiedziła kompleks Meteory, odbyła rejs statkiem na wyspę Skhiatos oraz okoliczne atrakcje turystyczne: San Pantaleymon – perłę Riwiery Olimpijskiej u podnóża masywu Olimp, miasteczko Litochoro i inne. Realizacja praktyk zawodowych podczas mobilności zagranicznej to bardzo ciekawe doświadczenie zarówno zawodowe jak i kulturowe.

 

Prezentacja podsumowująca wyjazd, wykonana przez uczennicę Darię Miedziechowską:


ZACZYNAMY REKRUTACJĘ !!!

 WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W REKRUTACJI DO PROJEKTU

Zapraszamy Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w rekrutacji do projektu nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000060187, realizowanego w ramach Akredytacji Programu Erasmus+.

Projekt skupiony będzie na rozwoju i wzmocnieniu wiedzy i praktycznych umiejętności uczniów w zakresie komunikacji w języku angielskim, umiejętności cyfrowych oraz podniesienia kompetencji obywatelskich.

ZASADY REKRUTACJI:

  1. Uczestnicy projektu zostaną wyłonieni w rekrutacji, która rozpoczyna się 15.02.2023r. o godzinie 10.00, a kończy 3.03.2023r.  o godzinie 16.00.

 W tym czasie należy pobrać, wydrukować oraz uzupełnić dokumenty rekrutacyjne, a następnie złożyć je w sekretariacie szkoły. W ocenie kandydatów brane pod uwagę będą wyniki w nauce oraz sytuacja ucznia: jego aktywność oraz tzw. kryteria zmniejszonych szans edukacyjnych.

Zgromadzone zgłoszenia rozpatrzy Komisja Rekrutacyjna, która w 7 marca do godziny 12.00 opublikuje wstępną listę rankingową. Po rozpatrzeniu ewentualnych odwołań ostateczna lista uczniów zakwalifikowanych do udziału zostanie upubliczniona w dniu 9 marca do godz. 16:00

Uwaga! W przypadku uczniów niepełnoletnich konieczne jest podpisanie dokumentów przez rodzica lub opiekuna prawnego. W innym przypadku Komisja nie będzie mogła wziąć zgłoszenia pod uwagę w naborze. Prosimy także o uzupełnienie Karty Zgłoszenia w sposób czytelny, długopisem.

 

NA WASZE ZGŁOSZENIA CZEKAMY W SEKRETARIACIE SZKOŁY. TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!

 

ZAŁĄCZNIKI DO PROJEKTU:

Regulamin rekrutacji

Załącznik 1: Karta Zgłoszenia Ucznia do Mobilności

Załącznik 1: Instrukcja wypełniania dokumentów aplikacyjnych

 

 


Podsumowanie wyjazdu młodzieży do Grecji w w ramach Akredytacji Erasmusa w Sektorze edukacja szkolna, w dniach 22.05 – 04.06 2022r.:


Praktyka zawodowa w Grecji 2021r. w ramach projektu „Europejska jakość w kształceniu zawodowym” – prezentacja multimedialna w PowerPoint

 


Kolejny projekt w ramach programu ERASMUS+

Realizacja projektu „Europejska jakość w kształceniu zawodowym” nr 2020-1-PL01-KA102-080351. Ze względu na pandemię realizacja projektu ERASMUS+ będzie realizowana w roku szkolnym 2021/2022. Mobilność jest planowana na wrzesień 2021r. , oczywiście jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.
Uczniowie  klas  II i III technikum ( w bieżącym roku szkolnym) : usług fryzjerskich, technikum hotelarskiego, technikum elektronicznego, technikum pojazdów samochodowych oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych zainteresowani uczestnictwem w projekcie składają formularz rekrutacyjny w sekretariacie szkoły do 15 lipca 2021r. Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 19 lipca 2021r.

Regulamin rekrutacji do projektu i formularz rekrutacyjny znajdują się również w sekretariacie szkoły.

 


W grudniu  2020r. Zespół Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze podpisał   umowę dotyczącą realizacji kolejnego projektu w ramach Programu Operacyjnego  „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” . Nasz projekt nosi tytuł:  „Europejska jakość w kształceniu zawodowym” i jest skierowany do uczniów Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze. Celem projektu jest nabycie przez uczniów unikalnej wiedzy i umiejętności zdobytej w trakcie realizowanych praktyk w firmach o skonkretyzowanych profilach, będących odpowiedzią na wymagania europejskiego rynku pracy. W trakcie realizacji projektu 60 uczniów zakwalifikowanych do udziału  weźmie udział w warsztatach językowych, pedagogicznych i kulturowych przygotowujących do pracy w międzynarodowym środowisku pracy. Następnie uczniowie wyjada do Grecji na dwunastodniowe staże zawodowe w Grecji. Po zakończeniu projektu uczniowie otrzymają CV Europass praz paszport Językowy Europass oraz dokument Europass Mobilność potwierdzony przez Agencję Narodową.

Mamy nadzieję, że pandemia nie przeszkodzi nam w realizacji projektu.


Zespół Szkół nr 2 im. L. Skowyry przystąpił do programu Erasmus +

Projekt realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +, Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego nosi nazwę : ”Praktyka zawodowa kluczem do europejskiego rynku pracy”.  Numer projektu: 2019-1-PL01- KA102 – 063222 . Partnerem projektu jest grecka organizacja: Golden Sun Mobility Center  MONOPOZOF I.K.E.

Regulamin rekrutacji do projektu


Uczniowie klas II, III, IV technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum hotelarskiego mogą składać formularz zgłoszeniowy do projektu „Praktyka zawodowa kluczem do europejskiego rynku pracy” w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” .
Termin składania formularza do 7 stycznia 2020r.

Formularz zgłoszeniowy

 


 

Dyrekcja ZS nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze informuje, że rekrutacja do udziału w projekcie ERASMUS+ „Praktyka zawodowa kluczem do europejskiego rynku pracy została zakończona”. Komisja rekrutacyjna wyłoniła grupę 60 uczestników i ustaliła listę rezerwową.

Gratulujemy zakwalifikowanym.

 


 

INFORMACJA DOTYCZĄCA PRZETARGU (dodano: 10.02.2020r.)

Na stronie http://zsz.przysucha.pl/ogloszenia/  znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zamówienia na usługę społeczną w ramach programu Erasmus+

 


 

Ankiety dla uczestników projektu:

Ankieta 1

Ankieta 2