Spółdzielnia uczniowska „Skowyrówka”

Spółdzielnia uczniowska „Skowyrówka” powstała dnia 07.03.2011 r. w Zespole Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze. Jej członkami są uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich. Nazwa Spółdzielni bierze swój początek od założyciela naszej szkoły pana Ludwika Skowyry, który założył pierwszą szkołę spółdzielczą w Polsce. Logo spółdzielni to logo nasze szkoły. Patronat nad Spółdzielnią  „Skowyrówka”  objął Bank Spółdzielczy w Przysusze z panem prezesem  Marianem Grzegorczykiem.

Spółdzielnia prowadzi sprzedaż w Kawiarni oraz Sklepiku na warsztatach ciast, deserów, kanapek wyprodukowanych w Pracowniach Gastronomicznych oraz towarów zakupionych . Zajmuje się również sprzedażą na zamówienie np. ciast i ciasteczek. SU jest organizatorem konkursu dla członków SU na „Największy Utarg w Kawiarence” oraz „Największy utarg w sklepiku” którego celem jest:

  • wzbogacenie procesu dydaktycznego o formy uczciwego współzawodnictwa
  • rozwijanie umiejętności zawodowych

Konkurs składa się dwóch etapów. W pierwszym etapie co miesiąc zostają wyłonione grupy, które miały największy utarg w kawiarni i sklepiku w danym miesiącu i nagrodzone poczęstunkiem. W drugim etapie  nagrodzone zostają grupy, które  w ciągu całego roku szkolnego miały największy utarg. Nagrodą jest wyjazd do kina.

Pieniądze zarobione przez Spółdzielnię Uczniowską przeznaczone są na :

  • zakup surowców na zajęcia praktyczne (mąka, cukier, olej, ryż, kasza, przyprawy i inne)
  • zakup dodatkowego sprzętu do pracowni gastronomicznej (mikrofalówka, syfon do bitej śmietany, mikser planetarny, pralka, ściereczki do naczyń, drobny sprzęt cukierniczy) i hotelarskiej (materace do ćwiczeń w jednostce mieszkalnej, wykładzina dywanowa, firany, narzuty na łózka, lampki nocne, ramki do pokoju hotelowego)
  • konkursy – SU jest sponsorem wielu nagród rzeczowych w konkursach szkolnych (np. konkurs na największy utarg miesięczny i roczny w kawiarni i sklepiku na warsztatach, Konkurs „Piernikowe Inspiracje”, Konkurs „Szaleństwo z papryką w roli głównej”)
  • pomoc rzeczową i finansową dla swoich członków. SU zajmuje się dofinansowaniem wycieczek, a także pomocą osobom w trudnej sytuacji materialnej ( zakup artykułów szkolnych, odzieży itp.)

Statut Spółdzielni Uczniowskiej