Sprawozdania z wycieczek szkolnych w ramach programu „Poznaj Polskę”:
1.
W dniach 24-26.10.2022r. ucz. klas II Tuf, Tps, Tż, Tel, III Tż w ramach programu „Poznaj Polskę” brali udział w wycieczce „KRAKOWIACY i GÓRALE i nie tylko …” Na trasie trzydniowej wycieczki znalazły się takie miejsca jak: Ojców, Zakopane, Kraków.
Pierwszego dnia wyruszyliśmy o godz. 6.00 w kierunku Ojcowa. Zwiedziliśmy najmniejszy Park Narodowy w Polsce z Maczugą Herkulesa, Zamek na Pieskowej Skale. Spacerowaliśmy Doliną Prądnika. Podziwialiśmy Jaskinię Krowią, Bramę Krakowską, Źródełko Miłości, Jonaszówkę, Igłę Deotymy, hodowlę pstrąga potokowego. Pełni pozytywnych wrażeń ruszyliśmy w kierunku Zakopanego.
Drugiego dnia poznaliśmy historię Zakopanego. Z Zębu, przeszliśmy na Gubałówkę .Z tarasu zachwycaliśmy się widokiem Tatr. Zjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu. Dotarliśmy do Sanktuarium na Krzeptówkach. Następnie podziwialiśmy najstarszy obiekt sakralny w mieście – kościół pw. MB Częstochowskiej. Zobaczyliśmy Cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Na Krupówkach kupiliśmy pamiątki. Widzieliśmy skocznie narciarskie na Wielkiej Krokwi. Pomimo przejścia długiej trasy mieliśmy jeszcze siłę na zorganizowanie dyskoteki.
Trzeciego dnia przygodę ze zwiedzaniem rozpoczęliśmy od historycznego zespołu miasta Krakowa. Na Wzgórzu Wawelskim poznaliśmy historię miasta i zamku. W Katedrze Wawelskiej dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca oraz grobach królów i wybitnych Polaków. Następnie poznaliśmy historię takich miejsc jak: Kościół pw. św. Piotra i Pawła, Collegium Maius, Collegium Novum, Okno Papieskie, Brama Floriańska, Barbakan, Kościół Mariacki, Sukiennice z Muzeum Narodowym. Poznaliśmy historię sypania kopców dla bohaterów – Kopiec Kościuszki.
Do Przysuchy dotarliśmy w godzinach wieczornych ze świadomością, że warto zwiedzać Polskę.
2.
22 listopada uczniowie klasy I TOT/TPS i III TPS, realizując wycieczkę dofinansowaną w ramach przedsięwzięcia MEN pn. Poznaj Polskę, odwiedzili Oblęgorek i Święty Krzyż.
Uczniowie zwiedzili zabytkowy pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, w którym mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości pisarza. Wizytę w Oblęgorku zwieńczył spacer urokliwą aleją lipową.
Następnym punktem programu była wizyta w Klasztorze Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Uczniowie zwiedzili obiekt, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, od których Opactwo i wzgórze wzięło swoją nazwę. Z wieży widokowej można było podziwiać przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, chociaż było to trochę utrudnione z powodu zamglenia.
Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Była bardzo inspirująca, zwłaszcza dla uczniów technikum organizacji turystyki, którzy mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę i przekonali się, że warto poznawać Polskę.
3.
25 listopada 2022 r. młodzież z Z.S. nr 2 w Przysusze uczestniczyła w spotkaniu z bolesną, ale ciekawą historią, zwiedzając były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz- Birkenau. Podczas wycieczki zobaczyliśmy infrastrukturę obozowa, miejsca kaźni i męczeństwa ofiar zbrodniczego systemu.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy przy słynnej bramie z napisem „Arbeit macht frei”, po czym zapoznaliśmy się z topografią „fabryki śmierci”. Kolejnym miejscem był ceglany budynek, w którym zaprezentowane były pierwsze chwile po przybyciu do obozu, w następnym bloku zobaczyliśmy proces „uśmiercania”, przygnębiające wrażenie zrobiła sala, w której wyeksponowano włosy ścięte więźniom. Szczególnym miejscem w obozie macierzystym był blok 11, blok śmierci nazywany „piekłem w piekle” lub „przedsionkiem śmierci”. Znajdowała się tu cela, w której męczeńską śmierć poniósł Maksymilian Kolbe. Ostatnim, zwiedzanym, punktem tej części obozu była komora gazowa i krematorium.
Po krótkim rozstaniu z przewodnikiem i przejeździe autokarem zwiedziliśmy obóz Birkenau. W tym miejscu przewodnik omówił warunki bytowe i codzienne życie w drewnianych barakach. Tragedię tego miejsca potęgował chłód panujący na dworze. Dla uczniów klas czwartych ten wyjazd miał walor nie tylko historyczny, ale również był interesującą lekcją języka polskiego, gdyż była to podróż przez twórczość Tadeusza Borowskiego, ponieważ przewodnik często odwoływał się do jego dzieł.
Zakończywszy zwiedzanie można było na twarzach młodych ludzi zauważyć, że ta wyprawa w „mroczne czeluści przeszłości” zrobiła duże wrażenie i skłoniła do refleksji nad tym, do czego zdolny jest człowiek.