Technik usług fryzjerskich

min

Fryzjer nazywany jest coraz częściej stylistą fryzur. Zajmuje się układaniem fryzur dopasowanych do kształtu twarzy klienta, myciem włosów połączonych z szeregiem dodatkowych usług i zastosowaniem odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Fryzjer zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych, tworzonych na specjalne okazje. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę. Jego zadaniem jest odpowiednie strzyżenie i wymodelowanie włosów, Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów – farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów.
Uczniowie na kierunku fryzjerskim mają możliwość uzyskania kwalifikacji , które kończą się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Ukończenie jednego z poziomów kwalifikacji skutkuje otrzymaniem zaświadczenia o posiadaniu kwalifikacji zawodowych w danym zakresie, a ukończenie obu jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu technika.


Uczniowie w trakcie nauki w zawodzie technik usług fryzjerskich mają możliwość zdobycia dwóch kwalifikacji:


FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich
FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:
• podstawy fryzjerstwa,
• techniki fryzjerskie,
• wizualizacja wizerunku,
• organizacja salonu fryzjerskiego,
• język angielski we fryzjerstwie,
• Bezpieczeństwo i Higiena Pracy.


Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:
• procesy fryzjerskie i stylizacja fryzur,
• wizualizacja we fryzjerstwie,
• praktyki zawodowe.

Cechy i umiejętności przydatne w zawodzie
Od dobrego fryzjera wymagane są przede wszystkim umiejętności:
• manualne,
• wyobraźnia,
• kreatywność,
• zmysł estetyczny,
• komunikatywność,
• odpowiedzialność.


Możliwości zatrudnienia

Z zatrudnieniem nie ma problemu. Rynek usług fryzjerskich jest od lat ustabilizowany i zapotrzebowanie jest stałe. Technik usług fryzjerskich znajdzie zatrudnienie:
• w salonach fryzjerskich, fryzjersko – kosmetycznych
• w salonach wizażu,
• posiada kwalifikacje do otworzenia własnej działalności gospodarczej – stacjonarnej i mobilnej z dojazdem do domu
• jako stylista w teatrze, telewizji, studiu fotograficznym, na pokazach mody, salonach SPA, hotelach.

 

 

Nasza pracownia zajęć praktycznych oraz krótki film prezentujący kierunek technik usług fryzjerskich: